Spēle ZOLE
Zole kā jau zole. Katrs Latvijas iedzīvotājs tak zin kā to spēlēt vai ne? Nu labi, īss pamatkurss tiem, kas to tomēr līdz šim brīdim nez kā ir palaiduši garām.
Spēlē tiek izmantotas 26 kārtis - visu 4 mastu (nu kas ir masti, trumpji utt Jūs taču zināt :) kārtis sākot no 9 līdz pat Dūzim, no kārava masta vēl tiek izmantoti arī 8 un 7. Trumpji ir - visas 4 Dāmas, visi 4 Kalpi un visas (pārējās 7) kārava masta kārtis. Trumpju stiprība - stiprākās ir Dāmas , tad Kalpi un tad visi kāravi (Dūzis, desmitnieks, Kungs, devītnieks, astotnieks, septītnieks). Dāmu un Kalpu stiprums vēl tiek noteikts arī pēc masta - stiprākais ir kreicis, tad pīķis, tad ercs un visbeidzot - kāravs. Tātad trumpji pēc stipruma : kreiča Dāma, pīķa Dāma, erca Dāma, kārava Dāma, kreiča Kalps, pīķa Kalps, erca Kalps, kārava Kalps, kārava Dūzis, kārava desmitnieks, kārava Kungs, kārava devītnieks, kārava astotnieks, kārava septītnieks. Acis tiek aprēķinātas - Dūzis = 11, desmitnieks = 10, Kungs = 4, Dāma = 3, Kalps = 2.
Kārtis tiek izdalītas pa 8 katram no trijiem spēlētājiem un 2 aizklātas - galdā.
Tas, kuram ir pirmā roka (spēlējot ne datora variantā - pirmais aiz dalītāja) izvēlas vai viņš ņems Galdu (aizklātās divas kārtis) vai laidīs garām. Ja viņš galdu paņem - ar to viņš paziņo, ka spēlēs viens pret abiem pārējiem spēlētājiem - tas nozīmē, ka spēles beigās acis tiks saskaitītas Lielā paņemtajiem stiķiem un abu mazo paņemtajiem stiķiem kopā. No galda paņemtās kārtis Lielais pievieno savām un pēc tam izvēlas divas kārtis, kuras aizklātas noliek malā - tās beigās tiek piesummētas pie Lielā paņemtajiem stiķiem.
Spēlē vienmēr jāliek prasītais masts (vai trumpis, ja iziets ar trumpi) un tikai tad ja prasītā nav - tad var likt jebkura masta kārti vai trumpi.
Ja lielais ir savācis vismaz 61 aci, viņš ir uzvarējis - mazajiem tiek noņemts, viens punkts no katra un piesummēts Lielā punktiem. Ja Lielajam ir tikai 60 acis - tas ir tieši puse no kopā iespējamajām 120 - uzvarējuši ir mazie (protams ja lielajam ir vēl mazāk, tad arī ir vinnējuši mazie) - no Lielā noņem 4 un punktus un katram mazajam piesummē 2. Ja mazajiem kopsumma ir mazāka par 30 ačiem (Lielajam - 31) viņi ir zaudējuši jaņos - tiek noņemti nevis 1, bet divi punkti. Ja neviens no mazajiem vai arī Lielais spēles gaitā nav paņēmis nevienu stiķi, viņi ir zaudējuši bezstiķī - tiek noņemti 3 punkti no katra mazā.
Ja spēlētājs redz, ka viņš var uzvarēt tikai ar tām kārtīm, kas viņam jau izdalītas (neņemot galdu), viņš var paziņot, ka viņš spēlēs Zoli. Tad pēc spēles to kāršu acis, kas bija galdā tiek skaitītas pie mazo savāktajiem stiķiem. Ja spēlētājs, kas pieteicis Zoli savācis vismaz 61 aci, pie viņa punktiem tiek piesummēti 10 - pa 5 no katra mazā, ja viņš savācis vismaz 91 aci (jaņi) - pa 6 punktiem no katra mazā, ja viņš savācis visus stiķus (bezstiķis) - pa 7. Ja Zolētājs savāc mazāk par 61, tad viņam noņem 12 punktus - pa 6 katram mazajam (attiecīgi jaņi un bezstiķis - par 1 vairāk).
Ja neviens no spēlētājiem nav pateicis, ka ņem galdu tad pastāv divi varianti, atkarībā no tā kā spēlētāji vienojušies - vai nu tiek ierakstīta pule vai arī tiek spēlēts Galds. Ja tiek spēlēts Galds, spēlētāji spēlē ar šīm pašām kārtīm, bet mainās spēles princips. Katrs spēlētājs spēlē pats par sevi (nav Lielā un Mazo) un spēles uzdevums ir savākt pēc iespējas mazāk stiķu. Princips, ka jāliek prasītais saglabājas. Ja vairākiem spēlētājiem stiķu skaits ir vienāds, zaudē tas, kuram šajos stiķos ir vairāk punktu.
Ja spēlētāji vienojušies spēlēt ar Pulēm, tad kārtis tiek izdalītas no jauna, bet spēlētājs, kas nākamajā partijā vinnē kā Lielais viņš saņem nevis 1, bet gan 2 punktus no katra mazā (jaņi - 3, bezstiķis - 4). Ja spēlētājs ir bijis Lielais, bet zaudējis laikā kad ir kāda Pule, viņam tiek ierakstīta Personīgā Pule. Ja spēlētājs pēc tam spēlē kā lielais, viņš uzvaras gadījumā izņem šo savu Puli (nevis kopējo). Abi pārējie spēlētāji ņem kopējās pules, ja tās beidzas, un ja kāds no spēlētājiem vinnē kā lielais un ir bijusi cita spēlētāja personīgā Pule, tad no šī spēlētāja kam bijusi personīga papildus spēles rezultātam (1 - parasts zaudējums, 2 - jaņi, 3 - bezstiķis) nāk vēl 3 punkti.
Ja spēlētāji vienojušies, ka ir iespējamas Mazās zoles, tad tā spēlētāja uzdevums, kas piesaka Mazo zoli ir nesavākt nevienu stiķi. Ja tas spēlētājam izdodas, tad viņš no katra mazā saņem 5 punktus. Ja spēlētājs savāc kaut vienu stiķi, partija līdz ar to beidzas un no viņa katram mazajam pienākas 6 punkti.
Citus likumus, pēc kuriem jāizvēlas vai spēlēt kā lielajam, ar kādām kārtīm iet un ko atmest varat mēģināt uzzināt no kādām kāršu spēļu rokasgrāmatām vai uzvaicāt kādam, kas šo spēli pieprot. Principā nav tādu striktu noteikumu, vienkārši ir paņēmienu kopumi, kas parasti (uzsveru - parasti) palīdz uzvarēt. Taču ne vienmēr "pareizākais" gājiens būs arī izdevīgākais katrā konkrētā situācijā.
Spēle
Lai sāktu spēli ir jāizvēlas vai pievienosieties kādai no pretinieku piedāvātajām vai sāksiet jaunu un gaidīsiet, kad pievienosies oponenti. Jaunu spēli izveido nospiežot uz pogas "Jauna spēle". Ja vēlaties spēlēt ar mazajām zolēm, tad atķeksējiet "mazā zole", ja vēlaties spēlēt nevis ar pulēm, bet gan ar galdu, atķeksējiet "Galds", ja vēlaties spēlēt tikai Zoles un Mazās zoles, tad atķeksējiet "Šerpā zole") Spēļu logā (logā blakus Spēlētāju sarakstam) parādīsies uzraksts Zole [PM] : Niks - ??? - ???(Niks vietā būs jūsu spēlētāja vārds; PM nozīmē, ka jūs spēlēsiet ar pulēm un mazajām zolēm, GM - ar galdu un mazajām zolēm, P - ar pulēm un bez mazajām zolēm, ZM - tikai Zoles un Mazās zoles, nav iespēja ņemt kārtis no galda). Ja kāds no pārējiem spēlētājiem izvēlēsies sākt spēli ar jums, spēlētāja vārds parādīsies spēļu sarakstā pretī jūsējam. Lai pievienotos kādai no spēlēm, ar peles klikšķi jāizvēlas kāda no spēļu saraksta un jāspiež poga "Pievienoties". Varat izvēlēties ,protams, tikai no spēlēm ar vienu vai diviem spēlētājiem, ja spēlētāji jau ir trīs, tas nozīmē, ka viņi jau spēlē savā starpā un jums jāgaida kad kāds no viņiem atslēgsies un jūs varēsiet ieņemt viņa vietu.
Pieslēdzoties spēlei, jūs niks tiks rādīts rāmītī zem zaļā spēles laukuma un pretspēlētāji - abās lauka malās. Spēlētājs, kuram ir gājiens (vai izvēle) tiks iekrāsots rozā krāsā. Ja gājiens ir jums, jūsu rāmītis būs izteikti tumšākā krāsā. Papildus informācija par spēles gaitu tiek rādīta arī virs spēles laukuma (piemēram, Izvēlas: niks) un daļēji arī čata logā.
Jūsu kārtis tie rādītas zem spēles laukuma, sakārtotas pēc stiprības.
Ja pēc spēles sākuma gājiens ir nonācis pie jums - tiek piedāvātas trīs izvēles - "Ņemt", "Garām" un "Zole" (papildus 4 izvēle - "Mazā zole" tiek rādīta gadījumā ja jūs spēlējat ar mazajām zolēm). Ja paņemsiet galdu pie Jūsu 8 kārtīm tiks pievienotas vēl 2 galda kārtis (ar papildus atzīmi "G" kārts apakšā). Lai noraktu kārtis divas reizes ieklikšķiniet uz kārts peles kreiso taustiņu un tā tiks norakta. Kad būsiet noracis divas - spēle varēs sākties. Kārtis, ar kurām var iet/likt tiek iekrāsotas gaišākā krāsā - ja gājiens ir jums, tad tādas būs visas, ja jau ir iziets, tad tādas būs tikai prasītās kārtis.
Pēc spēles tiks saskaitītas acis un sadalīti punkti. Ja spēlēta Zole, tad tiks parādītas arī tās kārtis, kas bija galdā. Pēc peles klikšķa jums tiek parādītas kārtis, kas iedalītas nākamajai partijai. Ja vēlaties beigt spēlēt ar šiem pretspēlētājiem, korekti ir pieteikt pēdējo partiju - spiediet pogu "Pēdējā partija", tad par to tiks informēti pretspēlētāji un pēc nākamās spēles beigām jūs atvienos no šīs spēles. Kamēr kārtējā spēle vēl nav sākusies, varat arī spiest pogu "Atslēgties", tad jūs atvienos uzreiz.
Lielais spēles gaitā var izlemt neturpināt šo partiju un saskaitīt jau paņemtās acis (lai nevilcinātu laiku bezcerīgi zaudētā situācijā, vai arī ja uzskata, ka jau ir savācis pietiekamu aču skaitu un turpmākā spēle vairs nav nepieciešama). Lai to izdarītu Lielais var spiest pogu "Atmest kārtis" - tiks saskaitīti lielā paņemtie ači - ja to ir vairāk par 60, lielais ir vinnējis, ja vairāk par 90 - lielais ir vinnējis jaņos. Ja pirms šīs pogas nospiešanas Lielais ir paņēmis mazāk par 60 ačiem, viņš ir zaudējis, neatkarīgi no kārtīm kas viņam vēl ir uz rokām. Ja lielais nospiež pogu "Atmest kārtis" brīdī kad viņš vēl nav savācis nevienu stiķi - viņš zaudē bezstiķī, ja paņemto aču kopsumma nepārsniedz 30 - viņš ir zaudējis jaņos.
Lai redzētu kārtis, kas pretspēlētājiem bijušas tikko izspēlētajā partijā, līdz nākamās spēles beigām varat spiest pogu "Kārtis iepr.p" - jums tiks parādītas visu trīs spēlētāju kārtis, kādas tiem bija pēc izdalīšanas, kā arī divas galda kārtis. Ja iepriekšējā dalījumā bijusi pule, kārtis nerāda (respektīvi - joprojām rāda pēdējās izspēlētās partijas kārtis). Lai atgrieztos spēlēšanas režīmā, vienkārši noklikšķiniet peles kreiso taustiņu.
Zem katra spēlētāja rāmīša ir poga "Statistika" - var redzēt ar ko šis spēlētājs ir spēlējis un cik punktus savācis. (Paša spēlētāja statistikas poga ir labajā pusē, virs kārtīm).
Reitingu sistēma.
Algoritms ir pietiekami sarežģīts, bet vienkāršojot - katras izspēlētas spēles beigās (kāds no 3 spēlētājiem izstājas) tiek savilkts kopsavilkums - ja spēlētāja reitings pirms šīs spēles ir bijis mazāks par pretspēlētājiem un viņš ir vinnējis, reitings palielinās vairāk nekā ja reitings jau pirms tam bija augstāks.
Attiecīgi arī spēlētājs ar augstu reitingu vairāk zaudē, ja zaudē spēlētājiem ar mazākiem reitingiem.
Reitinga izmaiņas notiek pēc katras izspēlētas partijas, taču tas var tikt uzskatīts vienīgi kā starprezultāts un var būt nekorekts noapaļošanas dēļ.
Reitingi netiek aprēķināti, ja starp vismaz 2 no 3 spēlētājiem reitingu starpība pirms spēles uzsākšanas ir lielāka par 500.
Mākslīga punktu palielināšana spēlējot pašam ar sevi vai taml, kā arī cita nekorekta rīcība (kā "lekšana" ārā no zaudētām spēlēm, gājiena neizdarīšana vai lamāšanās) tiks sodīta ar baniem, kā arī reitings tiks anulēts !!!
|